Ušetřete čas a zřiďte si datovku

Ušetřete čas a zřiďte si datovku

Vlastní datovou schránku mají jen dva ze sta Čechů. Nepatříte mezi ně? Pak byste s jejím založením neměli dlouho váhat. Pohodlně, bezpečně a zdarma díky ní vyřídíte většinu komunikace s úřady.

S datovou schránkou si můžete zdarma zařídit výpis z rejstříku trestů, zažádat o rodičovský příspěvek, sledovat informace o změnách v katastru nemovitostí, zažádat o nové doklady, podat daňové přiznání, i třeba omluvit dítě ze školy a školky.

Každá státní instituce dnes vlastní datovku povinně a pokud to občan chce, musí s ním jejím prostřednictvím komunikovat. Dnes si ale úřady vyměňují datové zprávy především s firmami, a podnikateli.

Naopak datovky občanů jsou spíše vzácností, používají je jen 2 % dospělých občanů. Čechům podle průzkumu agentury NMS vadilo především složité uživatelské prostředí, a navíc často neví, kde si schránku mohou zřídit, nebo k čemu všemu ji mohou využít.

I přesto již za téměř deset let jejich existence ušetřil stát na poštovném přes 13 miliard korun čistých úspor. Do schránek přitom za stejnou dobu investoval jen čtvrtinu této částky.

Datovky se mění, budou modernější a jednodušší

Aby byly datovky pro uživatele přívětivější, prošly redesignem, který v lednu představilo Ministerstvo vnitra. Nová verze datovek je výrazně jednodušší. Zároveň je postupně propojuje s Portálem občana a eObčankou. Během letoška přibyde i řada nových služeb, které ještě víc zjednoduší komunikaci se státem a úřady.

„Banku dnes online obsluhuje 4,5 milion Čechů. Tihle lidé by mohli aktivně využívat i datové schránky. Proto jsme je modernizovali a propojili s dalšími portály státní správy,“ vysvětluje Jan Hamáček, první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR.

Do datovky i přes mobil

Přihlásit se do datové schránky navíc nově jde nejen heslem, které získáte při jejím zřízení, ale také s pomocí eObčanky. Díky novému responsivnímu designu lze do datové schránky vstoupit i přes svůj mobilní telefon nebo tablet.

Více informací získáte na webu chcidatovku.cz a na kterémkoliv kontaktním místě veřejné správy Czech POINTU.