Ušetřený čas i peníze. Znáte všechny výhody datových schránek?

Ušetřený čas i peníze. Znáte všechny výhody datových schránek?

Návštěvy úřadů jsou pro nás všechny stresující. Krátká úřední doba nás často nutí vybírat si volno v práci nebo se zbytečně okrádat o volný čas. Zbavte se nepříjemných návštěv úřadu jednou provždy s datovou schránkou.

Neplaťte za poštovné ani tisk dokumentů

Založení datové schránky je zcela zdarma. Nic nezaplatíte ani v případě komunikace s veřejnou správou. Odpadnou vám tak zbytečné výdaje za obálky i poštovné. Zároveň nemusíte řešit tisk dokumentů, které stačí v elektronické podobě přiložit k datové zprávě.

Bez poplatku získáte také výpisy z rejstříků a registrů. Za jejich vyhotovení v papírové formě byste museli platit nemalé poplatky.

TIP: Výpisy z rejstříků a registrů a většina důležitých dokumentů z úřadů jsou elektronicky podepsány a obsahují časové razítko (pro prokázání data vzniku). V elektronické podobě se tedy jedná o originály. Pokud je potřebujete vytisknout, tak nestačí pouze na tiskárně. Aby byly zachovány jako originály, musíte je digitálně konvertovat, například na jakékoliv pobočce CzechPointu. Více informací najdete ZDE.

Odesílání zpráv na poslední chvíli

Kdo z nás někdy nenechal povinnosti až na úplně poslední chvíli? S datovkou zvládnete dodat na úřad cokoliv i pár minut před termínem. Datová zpráva se totiž považuje za doručenou, když dojde do datové schránky úřadu. To je prakticky ihned po jejím odeslání. Nemusíte se trápit ani úředními hodinami. Datovou zprávu odešlete i večer nebo o víkendu z pohodlí svého obýváku.

S datovkou i z opačné strany světa

Plánujete delší dovolenou nebo pracovní pobyt a bojíte se, že se nedostanete k důležitým doporučeným dopisům, které vám přijdou na trvalou adresu? Nenechte je čekat na poště. Díky datovce můžete odesílat i přijímat datové zprávy odkudkoli na světě.

Elektronický podpis nepotřebujete

Představte si situaci, kdy vyplníte jednoduchý formulář přímo na vašem počítači a nakonec zjistíte, že ho musíte vytisknout, podepsat a zanést na poštu, protože k jeho odeslání emailem potřebujete elektronický podpis? Neztrácejte čas a dokumenty raději pošlete přes datovkou. Všechny datové zprávy automaticky prokazují vaši identitu.

Jak datovku založit?

Datovku založíte za pár minut. Stačí, když navštívíte jakýkoli Czech POINT a vyplníte jednoduchou žádost. Datovku si můžete zřídit i online. Co všechno budete k zřízení datové schránky potřebovat najdete na chcidatovku.cz.