Datovka má smysl. Víte, jak může pomoct i běžným občanům?

Datovka má smysl. Víte, jak může pomoct i běžným občanům?

Myslíte si, že při příležitostné komunikaci s úřady datovou schránku nevyužijete? Přesvědčte se s námi o opaku. Nemusíte být živnostníci ani podnikatelé, abyste díky datovce získali přístup k desítkám digitálních služeb nejen veřejné správy.

Datovka přijde vhod všem rodičům

Vyhněte se zbytečným návštěvám úřadů a ušetřený čas raději věnuje svým dětem. Prostřednictvím datové schránky můžete požádat o ošetřovné nebo rodičovský příspěvek. Zbavíte se tak zdlouhavého papírování, které se s podáváním těchto žádostí pojí.

Datovka se vám bude hodit také při komunikaci se školou. Své dítě můžete díky ní zapsat do školy přímo z pohodlí domova. Pomocí datovky dítě také jednoduše omluvíte z vyučování.

Veřejná správa digitálně

V případě, že máte vlastní datovou schránku, můžete se jejím prostřednictvím přihlásit do Portálu občana, který zastřešuje digitální služby veřejné správy. Přes Portál občana máte přístup k více než stovce různých elektronických služeb, jako je například propojení s Daňovým portálem, nahlížení do katastru nemovitostí nebo přístup k informacím o vydaných eReceptech.

Tipy pro řidiče

S datovkou máte aktuální informace o svém bodovém stavu i pravidelné technické kontrole stále při ruce. Výpis z bodového konta řidiče dostanete jednoduše na pár kliknutí prostřednictvím Portálu občana, kde naleznete také informace ohledně dopravních přestupků. Upozornění na vypršení platnosti technické kontroly vám bude chodit do datové schránky automaticky vždy 60 dní před termínem. S datovkou jsou pro vás tyto služby zdarma.

Výpis z trestního rejstříku zdarma

Přijali vás do nové práce a vám už jen stačí dodat výpis z rejstříků trestů? Neplaťte zbytečné poplatky za jeho vyřízení na úřadě nebo poště. Prostřednictvím Portálu občana získáte přístup k většině veřejných rejstříků a registrů. Postup jejich získání je velice jednoduchý a nezabere ani 5 minut. Navíc jsou na rozdíl od papírové formy úplně zdarma.

Nevíte si rady? Vyzkoušejte PODEJTO

Ztrácíte se mezi různými formuláři a žádostmi? Nejste si jisti, jestli používáte jejich aktuální verzi nebo jak je správně vyplnit? Pomůže vám PODEJTO.cz. V nabídce najdete přes 40 interaktivních formulářů, které se jednoduše propojí s vaší datovkou. Za pár kliků je tak odešlete společně se všemi přílohami.