5 tipů, jak při podnikání naplno využít datovou schránku

5 tipů, jak při podnikání naplno využít datovou schránku

Jako živnostníci a podnikatelé jste se s datovkou už nejspíš potkali. Neomezujte se v jejím používání jen na ty nejběžnější úřední úkony a prozkoumejte způsoby, jakými vám datová schránka pomůže ve všech oblastech vašeho podnikání.

Nejen daňové přiznání

S datovkou zvládnete většinu úředních povinností, od běžné komunikace až po odeslání složitějších žádostí. Každoročním podáním daňového přiznání to rozhodně nekončí. Prostřednictvím datovky získáte pohodlný přístup do veřejných rejstříků i registrů, automaticky obdržíte informace o změnách v katastru, požádáte o ošetřovné pro OSVČ nebo jednoduše a bezpečně odešlete fakturu státu, městu i jiným subjektům.

Nemáte vlastní datovku?

Potřebujete neodkladně doručit dokumenty na úřad, ale nemáte vlastní datovou schránku? Zachrání vás PODEJTO ZA MĚ. Stačí, když oslovíte někoho ve vašem okolí, kdo datovku má. Na základě plné moci totiž může s úřady prostřednictvím své datové schránky komunikovat za vás. Často vám navíc poradí, jak formuláře a žádosti správně vyplnit.

Získejte přístup do elektronického rozhraní ČSSZ

S datovou schránkou máte přístup k ePortálu České správy sociálního zabezpečení, na kterém najdete celou řadu služeb, které byste jinak museli řešit osobní návštěvou úřadu správy sociálního zabezpečení ve vašem okrese. Na ePortálu získáte informace o důchodovém pojištění, přehled dočasné pracovní neschopnosti zaměstnanců, potvrzení o zaplaceném pojistném na nemocenském pojištění OSVČ a spoustu dalšího. Služby se vám budou hodit, ať zaměstnáváte stovky lidí, nebo jste drobný živnostník.

Podat žádost o dotaci je hračka

Pokud jste už někdy žádali o dotace, tak asi víte, jak mohou být jejich řízení zdlouhavá a náročná na papírování. Ulehčete si práci s datovkou a pošlete všechny dokumenty elektronicky. Chyby v podaných dokumentech se vám budou snáze opravovat, a navíc můžete žádané peníze získat až o několik týdnů dřív, než kdybyste komunikovali tradiční cestou.

Komunikujte online s pojišťovnou i bankou

S datovkou se nemusíte omezovat pouze na komunikaci se státem. Datové zprávy můžete posílat i všem soukromým subjektům, které mají zřízené vlastní datové schránky. Jedná se například o banky, pojišťovny, dodavatele energií, ale i větší obchodní společnosti.

Posílání datových zpráv soukromým subjektům se vám bude hodit zejména v případě, že potřebujete odeslat fakturu, elektronicky podepsanou smlouvu nebo například výpověď smlouvy či jiný dokument, který byste jinak posílali doporučenou poštou.